Program Współpracy Międzyregionalnej INTERREG IV C
CELE PROGRAMU
Celem ogólnym programu jest poprawa efektywności polityk rozwoju regionalnego oraz przyczynienie się do modernizacji gospodarczej i większej konkurencyjności w Europie w obszarach innowacyjności, gospodarki opartej na wiedzy, środowiska naturalnego i zapobiegania ryzyku za pośrednictwem współpracy międzyregionalnej. Cele szczegółowe:
- Usprawnienie polityk regionalnych i lokalnych w obszarze innowacyjności oraz gospodarki opartej na wiedzy, przy szczególnym uwzględnieniu regionalnego potencjału w zakresie badań oraz rozwoju technologii, wspierania przedsiębiorczości oraz MŚP, wspierania rozwoju firm oraz inicjatyw innowacyjnych, popularyzowania technologii ICT, jak również wspierania zatrudnienia, kapitału ludzkiego oaz edukacji.
- Usprawnienie polityk regionalnych i lokalnych w obszarze środowiska naturalnego i zapobiegania zagrożeniom, przy szczególnym uwzględnieniu prewencji i zarządzania zagrożeniami naturalnymi i technologicznymi, gospodarki wodnej i przybrzeżnej, gospodarki odpadami, różnorodności biologicznej oraz ochrony dziedzictwa naturalnego, wydajności energetycznej oraz energii odnawialnych, czystego i zrównoważonego transportu publicznego, dziedzictwa kulturowego.
- Umożliwienie podmiotom na szczeblu regionalnym i lokalnym z różnych krajów UE wymianę doświadczeń i wiedzy.
- Ustanowienie współpracy pomiędzy regionami mniej doświadczonymi a regionami bardziej doświadczonymi w danym obszarze polityki w celu wspólnego wzmocnienia potencjału i wiedzy regionalnych i lokalnych uczestników projektu.
- Zapewnienie, iż dobre praktyki wskazane w ramach projektów współpracy międzyregionalnej są udostępniane innym regionalnym i lokalnym podmiotom oraz że są one uwzględniane w programach konwergencji oraz konkurencyjności.
Powyższe cele realizowane są w oparciu o dwa typy uzupełniających się przedsięwzięć:
- inicjatywy regionalne - są to projekty zainicjowane przez podmioty na szczeblu regionalnym i lokalnym ukierunkowane na wymianę doświadczeń w określonym obszarze polityki w celu rozpoznania działań optymalnych oraz opracowania nowych narzędzi i metod wdrażania;
- projekty kapitalizacyjne - są to projekty związane z kapitalizacją, czyli wykorzystaniem rezultatów już zrealizowanych przedsięwzięć. Ten typ projektów obejmuje także tzw. opcję szybkiej ścieżki. Polega ona na udzieleniu wybranym projektom dodatkowego wsparcia eksperckiego przez Komisję Europejską.
PRIORYTETY PROGRAMU
W ramach Programu Współpracy Międzyregionalnej INTERREG IV C zostały zdefiniowane następujące priorytety i podtematy, w ramach których mogą być realizowane projekty międzynarodowe:
Priorytet I
Innowacyjność i gospodarka oparta na wiedzy
Podtematy:
- Innowacyjność, badania i rozwój technologii;
- Przedsiębiorczość oraz MŚP;
- Społeczeństwo informacyjne;
- Zatrudnienie oraz kapitał ludzki i edukacja.
Priorytet II
Środowisko naturalne i zapobieganie ryzyku
Podtematy:
- Zagrożenia naturalne i technologiczne;
- Gospodarka wodna;
- Gospodarka odpadami;
- Różnorodność biologiczna i ochrona dziedzictwa naturalnego;
- Energia i zrównoważony transport;
- Dziedzictwo kulturowe i krajobraz.
Priorytet III
Pomoc Techniczna
OBSZAR KWALIFIKOWANY
Zgodnie z zapisami art. 7 ustęp 3 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r. do celów współpracy międzyregionalnej, sieci współpracy i wymiany doświadczeń kwalifikuje się całe terytorium UE. Obszar Programu Współpracy Międzyregionalnej INTERREG IV C obejmuje:
- państwa członkowskie UE,
- Norwegię i Szwajcarię.
POTENCJALNI BENEFICJENCI
Beneficjentami programu mogą być tylko instytucje publiczne i, w uzasadnionych przypadkach, podmioty prawa publicznego, np.:
- władze regionalne i lokalne,
- instytucje publiczne i jednostki organizacyjne powołane w celu świadczenia usług publicznych w zakresie ochrony środowiska, ochrony dziedzictwa naturalnego i kulturowego, transportu publicznego,
- agencje rozwoju regionalnego,
- uczelnie wyższe,
- instytuty naukowo-badawcze,
- parki technologiczne,
- inkubatory przedsiębiorczości,
- centra innowacyjności,
- organizacje turystyczne,
- służby ratownicze,
- inne instytucje.
FINANSOWANIE
Budżet programu wynosi 321 mln EUR pochodzących ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), z czego 302 mln EUR przeznaczone są na współfinansowanie projektów. Ponadto 2,7 mln EUR, stanowiące narodowy wkład Norwegii, dostępne dla partnerów pochodzących z tego kraju.Także partnerzy ze Szwajcarii mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach programu z narodowego wkładu Szwajcarii.
Wysokość dofinansowania zależy od tego, w jakim kraju znajduje się siedziba danego partnera i kształtuje następująco:
- 85 % kosztów kwalifikowalnych projektu dla wnioskodawców pochodzący z Bułgarii, Czech, Cypru, Estonii, Grecji, Węgier, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji i Słowenii (EFRR);
- 75 % kosztów kwalifikowalnych projektu dla wnioskodawców pochodzących z Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Luksemburga, Holandii, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii (EFRR);
- 50% kosztów kwalifikowalnych projektu dla wnioskodawców pochodzących z Norwegii (narodowy wkład Norwegii).